W 1995r. ASTWA jako pierwsza w regionie północno-wschodniej Polski zapoczątkowała selektywną zbiórkę odpadów będących surowcami wtórnymi, tj. makulatury, szkła, puszek i opakowań plastikowych. Zasadniczą korzyścią programu recyklingu jest zmniejszona ilość odpadów mieszanych przeznaczonych do składowania na wysypisku, a co za tym idzie oszczędność powierzchni składowych. Istotne są też korzyści dla środowiska związane z zawracaniem surowców wtórnych do powtórnego wykorzystania (co zmniejsza zużycie zasobów naturalnych) oraz edukacja ekologiczna społeczeństwa
Współpracując z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Białymstoku i Urzędem Miasta Eindhoven ASTWA opracowała zasady recyklingu dla miejskiej zabudowy realizując Pilotażowy Projekt Selektywnej Zbiórki Odpadów w naszym mieście i uzyskała bardzo dobre wyniki. Obecnie system segregacji odpadów rozszerzony jest na całe miasto.
Selektywna zbiórka odpadów przez firmy, urzędy
ASTWA odbiera od przedsiębiorstw i instytucji surowce wtórne powstające w firmach i biurach np. makulatura. W przypadku firm odbierane są też odpady poprodukcyjne (opakowania dostawcze, ścinki, resztki surowców, wadliwe produkty) z różnego rodzaju tworzyw sztucznych i metali oraz papieru i szkła.
Selektywna zbiórka odpadów przez mieszkańców
Surowce wtórne zbierane są w kolorowych i odpowiednio opisanych pojemnikach, ustawionych w miejscach ogólnodostępnych.
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
Zestawy do selektywnej zbiórki są ustawiane na terenach należących do Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych oraz przy sklepach i centrach handlowych. Miejsca ustawienia pojemników są każdorazowo konsultowane z Administracją osiedli. W przypadku terenów o zabudowie rozproszonej np. gmin wiejskich, firma ASTWA proponuje selektywną zbiórkę przy użyciu worków.